Łodzie i wędkarstwo

Dlaczego baterie Li-Ion stają się coraz bardziej popularne?

Coraz więcej wędkarzy i entuzjastów sportów wodnych wybiera łodzie elektryczne z baterią litową , ze względu na zalety jakie może zaoferować lit. Ważą one mniej , mają dłuższą żywotność i są łatwiejsze w użyciu . Coraz częściej pojawiają się baterie litowe, które dostarczają energię na wodzie i wokół niej.  Te innowacyjne akumulatory nadają się do silników do trolingu, silników dziobowych, elektrycznych silników zaburtowych lub innych źródeł energii elektrycznej np. takich jak echosondy, nawigacje, powerbanki.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 11

Porównanie baterii ołowiowych kontra litowych.

Baterie litowe mają wiele zalet w porównaniu z bateriami ołowiowymi. Jednak nadal akumulatory ołowiowe są o wiele tańsze w zakupie niż akumulatory litowe. Dlatego najtańszą opcją baterii będzie często bateria ołowiowa. Czym jednak bateria litowa przewyższa ołowiową? Otóż baterie litowe są znacznie lżejsze , mają dłuższą żywotność i mogą być głęboko rozładowywane. Baterie litowe są nieco droższe w zakupie niż baterie ołowiowe oraz żelowe, lecz przez cały okres eksploatacji są tańsze, ponieważ mają dłuższą żywotność.

1. Waga

Każdy, kto kiedykolwiek podnosił akumulator ołowiowy lub żelowy zdaje sobie sprawę z tego jakie są duże i ciężkie. Akumulatory litowe są znacznie lżejsze, wydajniejsze. Ich gabaryt pozwala na zajęcie znacznie mniejszej przestrzeni na łodzi. Akumulator litowy 12V o pojemności 100Ah w najlżejszej opcji (rodzaj zastosowanego ogniwa) waży około 5 kg, podczas gdy akumulator ołowiowy lub żelowy tej samej pojemności waży ponad 26 kg. Czas użytkowania akumulatorów litowych jest dwukrotnie większy. Dla wielu osób akumulator typu Li-Ion rozwiązuje problem transportu i pozwala się cieszyć znacznie dłuższym czasem spędzonym na łodzi.

2. Żywotność

Baterie litowe mają znacznie więcej cykli niż baterie ołowiowe. Oznacza to znacznie dłuższą żywotność oraz czas pracy. Akumulatory ołowiowe mają zwykle 300-500 cykli. Aby osiągnąć tę liczbę cykli, należy również bardzo ostrożnie obchodzić się z akumulatorem (nie rozładowywać zbyt głęboko, ładowanie natychmiast po użyciu). Baterie litowe w odróżnieniu od ołowiowych i żelowych posiadają integrowany system zarządzania baterią (BMS). Nie pozwoli on w żaden sposób rozładować baterii poniżej bezpiecznego progu. Nie musisz zastanawiać się, pilnować i mierzyć poziomu naładowania. BMS zrobi to za ciebie. Akumulatory ołowiowe oraz żelowe powinny być rozładowywane do 50 i 70%. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zbyt głębokie rozładowanie oznacza nieodwracalne uszkodzenie akumulatora, więc jeśli nie będziesz uważał podczas użytkowania uszkodzisz akumulator. Każda bateria litowa posiada układ zabezpieczający który bez obaw pozwala na korzystanie z energii bez monitorowania napięcia akumulatora.

3. Stabilna moc

Baterie litowe zapewniają znacznie bardziej stabilną, ciągłą i równą moc do momentu gdy już kończy się ich pojemność przeznaczona do użytku. Pozwala to na ciągłe utrzymywanie pełnej mocy.

4. Znacznie mniejsza utrata pojemności na przestrzeni lat.

Baterie litowe lepiej zachowują swoją sprawność i pojemność na przestrzeni lat użytkowania w stosunku do żelowych i ołowiowych. Akumulatory ołowiowe zauważalnie tracą pojemność każdego roku.

5. Są dużo mniejsze

Zajmują znacznie mniej miejsca na pokładzie i często po prostu mieszczą się w niewielkim pudełku.

Jak wybrać odpowiednią baterię?

Aby wybrać odpowiednią baterię, należy najpierw zadać pytanie z jakim rodzajem osprzętu będzie współpracowała. Jeżeli używasz silnika 12V bateria musi być 12V, silnik 24V bateria 24V itp. , musisz wiedzieć jakiej jest mocy i ile zużywa energii (Wh). Przykład: silnik zaburtowy 12 V (BLDC) o mocy 70 LBS przy pełnej mocy zużywa około 200 Wh na jedną godzinę pracy. Jeżeli więc masz potrzebę użytkowania przez 5 godzin na pełnej mocy powinieneś mieć pakiet o pojemności około 1200 Wh. O ile producent nie określa ilości Wh tylko Ah to w bardzo prosty sposób można to wyliczyć mnożąc napięcie nominalne akumulatora 12V x ilość Ah np. 100Ah czyli 12x100=1200Wh . Przy czym trzeba mieć świadomość że nie każdy silnik elektryczny 12 V zużywa tyle samo Wh. Silniki szczotkowe zużywają więcej od silników BLDC. Innymi słowy im większa liczba Ah tym dłużej możesz użytkować baterię zanim się rozładuje.

Cena baterii

Musisz się zastanowić i wziąć pod uwagę wszystkie zalety akumulatora typu Li-Ion w stosunku do ołowiowych i żelowych, które przedstawiliśmy i podjąć decyzję czy jego cena jest w twoim przypadku adekwatna do wartości oraz zalet jaką przedstawia.

Moje konto